• Türkçe
  • English

PROJE EKİBİ

Zoraki Evliliklere Sıfır Tolerans Oğuz Polat

Prof.Dr. Oğuz POLAT

PROJE KOORDİNATÖRÜ

Oğuz Polat, 1959 yılında Atlanta/Amerika’da doğdu. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1983-1988 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Adli Tıp Anabilim dalında Adli Tıp uzmanlık eğitimini tamamladı. 1990 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim dalına kurucu başkan olarak atandı. Aynı yıl doçent ve 1995 yılında da Profesör oldu. 2000 yılında da Adli Tıp Kurumu Başkanlığına atandı. 2003 yılında istifa ettikten sonra Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim dalı Öğretim üyeliğine geri döndü. 

Prof.Dr. Oğuz POLAT

Oğuz Polat,

1959 yılında Atlanta/Amerika’da doğdu. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. 1983-1988 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Adli Tıp Anabilim dalında Adli Tıp uzmanlık eğitimini tamamladı. 1990 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim dalına kurucu başkan olarak atandı. Aynı yıl doçent ve 1995 yılında da Profesör oldu. 2000 yılında da Adli Tıp Kurumu Başkanlığına atandı. 2003 yılında istifa ettikten sonra Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim dalı Öğretim üyeliğine geri döndü. 2010 yılında emekliliğinden sonra Case Western University, Mandel Social Studies Applied Unit, Begun Violence Prevention Center’da 2010-2012 yılları arasında çalıştı. Halen Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana bilim dalı Başkanlığı görevini ve ASUMA Acıbadem Üniversitesi Suç ve Şiddetle Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezinin direktörlüğünü  yürütmektedir. Aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde  Adli Tıp ve MEF  Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Adli Tıp, Kriminalistik ve Şiddet derslerini vermektedir.

1992 yılında Çocuğu İstismardan Koruma ve Rehabilitasyon Derneğini kurdu. (1992-2010) dönemlerinde dernek kapanana kadar başkanlığını yaptı. 1995 yılında çocukla ilgili çalışan kuruluşların bir araya geldiği Çocuk Hakları Koalisyonunu kurdu. 2000 yılına değin koordinatörlük görevini yürüttü. 1996’da kurduğu Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneğinin kurucu başkanlığını (1996-2010) yaptı.  2004-2010 yılında kurulan 0-18 Çocuk Hakları için Yurttaş Hareketinin başkanlığını yürütmüştür. UNICEF’e 1992-2012 dönemleri arasında çocuk hakları ve güç koşullardaki çocuklar konusunda danışmanlık yapmıştır. 2014 yılında İMDAT Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneğini kurmuş ve halen başkanlığını yürütmektedir. Bugüne kadar Avrupa Birliği ve UNICEF sponsorluğunda sivil toplum kuruluşları ve çocuk konularında 12 projenin yürütücülüğünü yaptı. Özellikle şiddet konusunda akademik çalışmalar yapan Polat’ın yayınlanmış 24 kitabı ve ulusal ve uluslararası 120’yi geçkin çalışması bulunmaktadır.

Zoraki Evliliklere Sıfır Tolerans Zeynep Reva

Av. Zeynep REVA, LL.M

PROJE KOORDİNATÖRÜ YARDIMCISI

Zeynep Reva, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1996 yılında mezun olmuş, 2005 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Ekonomi Hukuku yüksek lisansını tamamlamıştır. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi’nde yaptığı Adli Tıp ve Etik yüksek lisans eğitimini Prof. Dr. Oğuz Polat’ın danışmanlığında hazırladığı “Adli Sigortacılık” isimli bitirme projesi ile tamamlamıştır. Halihazırda İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde Tıp Hukuku Bölümünde doktora öğrencisidir.

Av. Zeynep REVA, LL.M

Zeynep Reva, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1996 yılında mezun olmuş, 2005 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Ekonomi Hukuku yüksek lisansını tamamlamıştır. Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi’nde yaptığı Adli Tıp ve Etik yüksek lisans eğitimini Prof. Dr. Oğuz Polat’ın danışmanlığında hazırladığı “Adli Sigortacılık” isimli bitirme projesi ile tamamlamıştır. Halihazırda İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde Tıp Hukuku Bölümünde doktora öğrencisidir.

Zeynep Reva, avukatlık stajını tamamladıktan sonra 1998 yılında sigorta sektöründe çalışmaya başlamış ve muhtelif sigorta şirketlerinde Hukuk, Uyum ve Rücu Müdürü ve Masak Uyum Görevlisi olarak görev yapmaya devam etmiştir. Türkiye Sigorta Birliği nezdindeki Masak İnceleme ve Araştırma Komitesi ve Kişisel Verilerin Korunması Çalışma Grubu üyeliği bulunmaktadır. Sigorta Hukuku, Sağlık Hukuku, Kişisel Verilerin Korunması Hukuku, Adli Tıp ve Etik, Sözleşmeler Hukuku, Şirketler Hukuku ve Compliance (Uyum) konuları ağırlıklı çalışma alanları arasındadır. Görev yaptığı sigorta şirketlerinde Sigorta Hukuku Eğitimi, Masak Eğitimi, Uyum Eğitimi, İş Hukuku Eğitimi de veren Zeynep Reva, Sigorta Tahkim Komisyonu’nda hayat grubu hakemliği de yapmıştır.

Adli Bilimler, Şiddet, Sağlık Hukuku ve Sigorta Hukuku ile ilgili konularda çok sayıda yayını mevcut olup, bu konularda çok pek çok eğitim, seminer ve kongreye katılmış ve sözlü bildiri sunmuştur.

İMDAT Derneği üyesi de olan Zeynep Reva, özellikle çocuk ve kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi ve koruma konularında proje teklifleri hazırlanmasında görev almıştır. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Kanada Büyükelçiliği,  Newton Fund ve TÜBİTAK için hazırlanan proje teklifi çalışmalarına katılmıştır. Prof. Dr. Oğuz Polat ile birlikte yazılmış “Forced Marriages As Human Rights Violation / İnsan Hakları İhlali Olarak Zoraki Evlilikleri” adlı bir makalesi bulunmaktadır. (DOI: 10.24289 / ijsser.502652).

BİLİMSEL DANIŞMA KURULU

BİLİMSEL DANIŞMA

KURULU

Prof. Dr. Oğuz POLAT - Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi

Prof. Dr. İnci USER​ - Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi

Prof. Dr. Şeyda AKSEL​ - Ege Üniversitesi

Prof. Dr. Halis DOKGÖZ​ - Mersin Üniversitesi

Prof. Dr. Hakan KAR - Mersin Üniversitesi

Prof. Dr. Özlem YENERER ÇAKMUT - Özyeğin Üniversitesi

Doç. Dr. Fesih AKTAR - Dicle Üniversitesi

Doç. Dr. Cem UYSAL - Üniversitesi

KAPAT
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
TR
EN